До атестації на присвоєння кваліфікаційних категорій допускаються лікарі-спеціалісти за лікарськими спеціальностями, які передбачені Переліком лікарських посад, які працю- ють за сертифікатом лікаря-спеціаліста й закінчили протягом року перед атестацією пе- редатестаційний цикл у закладі післядипломної освіти або на факультеті післядипломної освіти.
Лікарі, які бажають пройти атестацію на присвоєння кваліфікаційної категорії, подають необхідні документи до атестаційної комісії не пізніше як за два місяці до початку її роботи. Атестаційна комісія приймає рішення про присвоєння лікарю-спеціалісту кваліфікаційної категорії на підставі документів, які подані відповідно до пункту 4 цього розділу,
та результатів співбесіди зі спеціалістом, яку проводять члени атестаційної комісії. Лікарям, які атестуються за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я», до стажу роботи зараховуються періоди навчання в клінічній ординатурі й аспірантурі за будь-якою спеціальністю.
Лікарям, призначеним на посади керівників, їхніх заступників Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів із питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, закладів, установ та підприємств охорони здоров’я, кваліфікацій- на категорія за спеціальністю «Організація і управління охороною здоров’я» може бути присвоєна після трьох років роботи на цих посадах із урахуванням стажу роботи та кваліфікаційної категорії з лікарської спеціальності, з якої спеціаліст мав відповідну підготовку.
Атестації на підтвердження кваліфікаційної категорії підлягають (за бажанням) особи, яким присвоєні кваліфікаційні категорії, у строк до п’яти років із дня попередньої атестації. За результатами атестації на підтвердження кваліфікаційної категорії атестаційна комі- сія приймає рішення про підтвердження кваліфікаційної категорії з конкретної лікарської спеціальності.
Тобто, атестація (зокрема, сертифікація за спеціальністю «Організація та управління охороною здоров’я» та отримання (підтверджування) кваліфікаційної категорії зі спеціальності «Організація та управління охороною здоров’я») залишається чинною, виходячи з Положення про порядок проведення атестації лікарів, яке затверджене Наказом Міністерства охорони здоров’я України 19. 12. 1997 р. No 359 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України 02. 10. 2015 р. No 650) та затверджено в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2016 р. за No 176/28306, однак, не є необхідною кваліфікаційною вимогою для призначення на посаду начальника (завідувача) закладу охорони здоров’я з 01 січня 2022 р.
Варто зауважити, що зміни до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров'я», що затверджено Наказом Міністерства охо- рони здоров’я України 31.10.2018 No 1977, а саме п. 10, визначають таку посаду, як «Медичний директор», кваліфікаційні вимоги до якої, передбачають: вищу освіту II рівня за ступенем магістра та спеціальністю галузі знань «Охорона здоров'я» з наступною спеціалізацією з «Організації і управління охороною здоров'я». Також стаж роботи: на керівних посадах — для закладів національного рівня — не менше 5 років, обласного рівня — не менше 3 років. Для закладів районного рівня — 5 років за основною лікарською спеціальністю. Для керівників закладів охорони здоров'я, які надають тільки первинну медичну допомогу, — не менше 3-х років стажу за основною (лікарською) спеціальністю або одного року на керівних посадах.