Публікації в ЗМІ, пости в соціальних мережах досить часто не подобаються героям таких сюжетів. Особливо це стосується журналістських розслідувань, які набули неабиякого поширення останнім часом.
Результатом протистояння авторів і дійових осіб матеріалів стає розгляд судом позовів про захист честі, гідності та ділової репутації.
Проте певні особливості й нюанси цієї категорії справ часто дають змогу авторам уникнути відповідальності за власні публічні висловлювання.
Одним із таких механізмів, який досить майстерно опанували журналісти, є викладення матеріалу у формі оціночних суджень.
Законом України "Про інформацію" встановлено, що оціночні судження – це висловлювання, які не містять фактичних даних, критика, оцінка дій, а також висловлювання, що не можуть бути витлумачені як такі, що містять фактичні дані, зокрема з огляду на характер використання мовностилістичних засобів (вживання гіпербол, алегорій, сатири).
Конституцією України гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати й поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя (ст. 34 Конституції України).
Право висловлювати судження, оцінку, думки закріплено і в ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства, і гарантовано ст. 34 Конституції України.
Зокрема, відповідно до статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна людина має право на свободу виявлення поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати й поширювати інформацію.
Однак у п. 2 ст. 10 Конвенції визначено, що здійснення цих свобод, оскільки воно пов'язане з обов'язками і відповідальністю, може бути предметом таких умов і обмежень, які встановлені законом і є необхідними для захисту репутації або прав інших людей.
Пунктом 19 постанови Пленуму ВСУ від 27 лютого 2009 р. No 1 "Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи" визначено, що, вирішуючи питання про визнання поширеної інформації недостовірною, суди повинні визначати характер такої інформації та з'ясовувати, є вона фактичним твердженням чи оціночним судженням.
Зокрема, у рішенні Європейського суду з прав людини "Лінгенс проти Австрії" суд розрізняє факти й оціночні судження. Існування фактів можна довести, а правдивість критичного висловлювання, поглядів, припущень не підлягає доведенню. Особа, яка висловлює не факти, а свої погляди, критичні висловлювання, припущення, не може бути зобов'язана доводити їх правдивість, оскільки це є порушенням свободи на власну точку зору, що є фундаментальною частиною права, захищеного статтею 10 Конвенції.
Водночас у рішенні у справі "Нова газета" і Бородянський проти Російської Федерації" Європейський суд з прав людини звернув увагу, що для визнання висловлювання такими, що містить "оціночні судження", необхідна наявність мінімальної фактичної основи у вигляді: